T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemiz doktorlarından Uz. Dr. Yasemin Bakkal Temi'nin Ekim Ayı Meme Kanseri hakkında bilgilendirme yazısı...

Güncelleme Tarihi: 15/10/2018

yasemin_hnm.png
Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı  (1-31ekim)

         Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Bu ay içinde halkımızın dikkatini meme kanseri üzerine çekerek daha bilinçli ve sağlıklı bir topluma kavuşmak hedeflenmektedir.

        Meme kanserinde erken tanı; tarama yöntemleriyle artık çok kolay elde edilebilmektedir. Erken tanı elde etmiş meme kanseri hastaları uygulanacak cerrahi , kemoterapi ve-veya radyoterapi tedavileri ile uzun hastalıksız sağkalım sürelerine erişilebilmektedir. Bu büyük şansın yakalanabilmesi adına hastaların tarama programlarından haberdar olup faydalanması gerekmektedir. Ülkemizde KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) bu işi başarıyla yürütmekte ve bir çok kadının hayatına dokunabilmeyi sağlamaktadır.Erken tanı için yapılan çalışmalarda 40 yaşından sonra her kadının mamografi ile taranmasının  hastalıksız sağkalımı uzattığı gösterilmiştir. Bu nedenle ülkemizde 40 yaş üstü kadınların mamografi ile tarama programı başarı ile devam etmektedir. Yine 20-40 yaş arası kadınlarda düzenli hekim kontrolüne gidilmesi önerilmektedir. Meme dokusunda tespit edilen şişlik, meme başı akıntısı , meme cildinde portakal kabuğu görünümü oluşması, kızarıklık veya kişileri rahatsız eden herhangi bir olumsuzlukta kişilerin vakit kaybetmeden  hekimlerine başvurmaları  önerilmektedir.

       Sağlık bakanlığımızın “Kanserden Korkma; Geç Kalma,  Sağlıklı Kal” meme kanseri farkındalık kampanyası ile yurdumuzun dört bir yanına ulaşıp halk sağlığını korumayı hedeflemekteyiz . Güçlü Türk kadınlarının her zorluğu yendiğini biliyoruz ve düzenli kontrollerinizi yaptırmanızı öneriyoruz.

         Sağlıklı Günlere..

Uzm. Dr. Yasemin BAKKAL TEMİ