T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Emzirme Danışmanlığı ve Relaktasyon Ünitesi

Güncelleme Tarihi: 13/09/2019

    Kadının  önemli  yaşam  dönemlerinden  birisi  doğurganlık  çağıdır  ve  bu çağ içinde bulunan  laktasyon (emzirme) dönemi büyük önem taşımaktadır. Laktasyon, anne sütünün yapımı ve salınımı sürecidir. Anne sütü bebekler için eşsiz bir besin maddesi olduğu  bilinen bir gerçektir.

   
    Emzirmenin  yenidoğanın sağlıklı büyümesi, gelişmesi ve anne sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin yanında, anne - bebek açısından duygusal ve sosyal bir etkileşim aracıdır. Dünya Sağlık Örgütü (Who) ve Birleşmiş Milletler Çocuk Yardım Fonu (Unıcef) yayınlarında bebeklerin, ilk 6 ay içinde yalnızca anne sütü ile beslenmenin önemli olduğunu vurgulanmış  ve 6 aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü ile beslenmenin 2 yaşına ve daha ileri yaşlara kadar sürdürülmesi tavsiye edilmiştir.

    Yenidoğanda emzirmenin devamlılığının sağlanması ve emzirmenin kesintiye uğratılmaması gerekir. Çeşitli sebeplerle emzirmeye ara verilmesi gibi durumlarda  anne sütünün yeniden salgılanması ve annenin  yeniden emzirmeye başlaması  relaktasyon süreci olarak ifade edilir.
    
    Annenin  relaktasyon sürecine  yardımcı olunması ve başarının sağlanması için ebe/hemşirenin desteğine ihtiyaç duyar.aynı zamanda aile ,arkadaş desteği, anne-bebek iletişimi  ten tene temas ve annenin kendine olan güveni bu süreçte etkilidir.
 
  
    Danışmanlık, bazı dillerde öneri kelimesi kapsamındadır.bir anneye danışmanlık yaptığınızda, onun kendisi için en iyi karar vermesine yardım eder ve kendine güven kazanmasına yardımcı olursunuz. Onu dinler ve ne hissettiğini anlamaya çalışırsınız.

    
Birimimizde yenidoğanın sağlığı için emzirmenin kesintiye uğramaması, emzirmenin yeniden başlatılmasının (relaktasyon) sağlanması ve annelerin emzirme döneminde karşılaştıkları problemlere yönelik baş etme metodları  öğretilmektedir.