Kalp Damar Cerrahi
14 Ocak 2019

              Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kalp Damar kliniği başarılı büyük ameliyatları gerçekleştirmektedir. Son 4 yıl içinde Düzce başta olmak üzere çevre illerden de gelen yüzlerce şah damarı (karotis) tıkanıklığı ve aort atar damarı ile bacak damar tıkanıklığı ameliyatı gerçekleştiren kalp damar kliniğimiz oldukça tecrübelidir. Yüzlerce hastamız cerrahi şifa bulmuştur.

Tüm Dünyada Ölüm Nedenleri Arasında İlk Sırada Kalp ve Damar Hastalıkları Geliyor

 

Ülkemizde ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Damar sertliği ciddi halk sağlığı sorunudur.

 

Kalp Damar Cerrahi Alanında Risk Faktörleri ve Tedaviler

Hipertansiyon (yüksek kan basıncı)

Yüksek kolesterol

Sigara kullanımı

obezlik  (aşırı şişmanlık)

Hareketsiz yaşam

 

Sigara içenlerin, kalp kriziyle karşılaşma olasılığının içmeyenlerin iki katı olduğu bilinmektedir. Sigara dumanındaki karbon monoksit ve nikotin, kalp hastalığı ve kalp krizi riskini artırır. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi faktörlere karşı etkili, aterotromboza bağlı hasarları önlemeye ve sınırlamaya yönelik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak, riskleri azaltmanın başta gelen önleminin sağlıklı bir yaşam biçimi sürdürmek olduğu her zaman hatırda tutulmalıdır.

 

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kalp Damar kliniği başarılı büyük ameliyatları gerçekleştirmektedir. Son 4 yıl içinde Düzce başta olmak üzere çevre illerden de gelen yüzlerce şah damarı (karotis) tıkanıklığı ve aort atar damarı ile bacak damar tıkanıklığı ameliyatı gerçekleştiren kalp damar kliniğimiz oldukça tecrübelidir. Yüzlerce hastamız cerrahi şifa bulmuştur.

 

AORT VE BACAK ATAR DAMAR TIKANIKLARI

Yürümekle bacaklarınıza ağrı giriyorsa ve dinlenme ihtiyacı hissediyorsanız atar damarlarınızda tıkanıklık olabilir. Şeker hastalığınız varsa ayaklarınızda kan akımı yeterli olmadığından yaralar oluşabilir.

Sigara içenler, hipertansiyonu olanlar, şeker hastaları, kolesterol yüksekliği en önemli risk faktörleridir.


KAROTİS (ŞAH DAMARI) AMELİYATLARI

40 yaşın üzerindeki her hastanın şah damarlarının renkli doppler ultrasonografi ile tetkik edilmesi hayati önem taşımaktadır. Ameliyat öncesinde %70-80’in üzerinde darlık saptanan hastalarda, şah damarı ameliyat edilmektedir. Bu ameliyatta şah damarını daraltan sert plaklar temizlenmekte ve gerekirse şah damarı bir yama ile genişletilmektedir. Hastanemiz Damar Cerrahisi ekibi bu konuda çok deneyimlidir. Ameliyat hasta uyutulmadan lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hastalar 3.gün taburcu edilmektedir. Dünyada ve ülkemizde ölümlerin ve sakat kalmaların en önemli nedeni olan kalp damar hastalıklarında; erken teşhis ile müdahale yapılarak felç kalma ve bacak kesilmelerin önüne geçmek mümkündür.

Özellikle diyabet (şeker) hastalığı olanlarda kalp ve damar hastalıkları kat be kat daha fazla görülmektedir. Bu hastaların kalp krizi riski, felç geçirme riski, bacak ampütasyonu (bacak kesilmesi, ayak yaraları) önlenebilir.

 

HASTANEMİZ KALP DAMAR KLİNİĞİNDE AŞAĞIDAKİ AMELİYATLAR RUTİN OLARAK YAPILMAKTADIR.

 • 1-BÜYÜK AORT DAMAR HASTALIKLARI

  (aort, iliak, femoral by-passlar, stent ve balon uygulamaları)

 • 2-BACAK ATAR DAMAR TIKANIKLARI

  (by-pass, aterektomi, stent, balon işlemleri

  Resim 1: Aortabifemoral by-pass

 • 3-ŞAH DAMAR TIKANIKLARI

  (karotid endarterektomi)

   

  Resim 2: Karotid Endarterektomi

 • 4-TOPLAR DAMAR PIHTILAŞMASI (DVT)

  (trombektomi, kateter işlemleri)

 • 5-VARİS TEDAVİSİ

  (lazer, köpük, radyofrekans, strıp)

 • 6-PORT KATETER TAKILMASI

  (kemoterapi için)

 • 7-ARTERİVENÖZ FİSTÜL AMELİYATLARI

AYRICA AŞAĞIDAKİ ŞİKÂYETLERİNİZ VARSA MUTLAKA  KALP DAMAR CERRAHİSİNE MUAYENE OLUNUZ;

Göğüs ağrısı

Baş dönmesi

Yürümekle oluşan bacak ağrısı

Bacak şişliği

Ayaklarda soğukluk