T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemiz doktorlarından Uz. Dr. İsmail AYDIN'ın 21 Haziran Dünya ALS Gününe yönelik ALS hastalığı hakkında bilgilendirme yazısı

Güncelleme Tarihi: 21/06/2018


AMYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS)

         Motor sinirlerin ve  sinir uçlarının birincil  hastalığıdır. Alt beyin  sapı denilen bölgenin ve spinal kord  denilen bölgenin ön  boynuzunda motor  sinirlerin kaybolması,  bozulması ve küçülmesi  en önemli bulgularıdır.

         ALS hastalığı Merkezi sinir sistemi  ve Periferik sinir istemini tutan, ilerleyici ve  ölümcül sinir hastalığıdır. İlk olarak spinal korddaki ön boynuz  hücreleri ve beyin sinir çekirdekleri,  ardından tüm motor ünite bozulur, güçsüzlük ve istemsiz kasılmalara ek  olarak spinal kord bozulması sonucu spastisite gelişir.

Hastalığın Altta Yatan Nedenler

  Tam bilinmemektedir. Çeşitli sebepler olduğu düşünülmektedir. ALS hastalarında yaşam beklentisi  tanıdan sonra ortalama yaklaşık 3-5 yıldır. %8-22 oranında en az 10 yıl yaşam.Genelde erkekleri daha fazla tutar.

ALS Belirti ve Bulgular

  • Sendrom ilerleyici güçsüzlük ile başlar ve zaman içinde tüm uzuvları tutar.Kas kasılmaları sıktır, ancak normalde ilk bulgu değildir. Hastalık ilerledikçe üst (spastisite, reflekslerde artış gibi) ve alt (kas atrofisi gibi) motor noron bulgularının bir arada görülmesi belirgin hale gelir. Bulber tutulum (örn: peltek konuşma, yutma güçlüğü, dil  küçülmesi) olduğunda dilde kasılmalar ortaya çıkabilir .
  • Duyu sistemi tutulmaz.
  • Göz hareketleri hastalığın geç dönemine kadar korunurlar.
  • Otonomik sistemler korunmuştur (örn:mesane,barsak ve cinsel fonksiyonlar gibi).
  • Konuşma problemleri; ses volümünde azalma, kelimeleri geveleyerek  çıkarma görülür.
  • Hastalık kötüleştikçe, hastalar kas kramplarından şikayet ederler.
  • Sonunda eklem komplikasyonları gelişir.

TEDAVİ

Kesin tedavisi yoktur. Ancak Riluzol hastanın ilerlemesini yavaşlatabilmektedir.

Uz. Dr. İsmail AYDIN

Nöroloji Uzmanı